Jak zainstalować (i usunąć) pliki czcionek w systemie Windows 10

System Windows 10 jest dostarczany z wieloma czcionkami zainstalowanymi automatycznie, ale jeśli projekt graficzny jest bardziej instalowany. Alternatywnie może być problematyczne czcionki, które należy usunąć. Poniżej opisano, jak zainstalować lub usunąć czcionki w Eksploratorze plików.

Instalowanie czcionek za pomocą Eksploratora plików

W systemie Windows 10 czcionki można instalować w formatach TrueType (.ttf), OpenType (.otf), TrueType Collection (ttc) lub PostScript Type 1 (.pfb + .pfm). Jeśli masz dostępne pliki czcionek, które chcesz zainstalować, przejdź do ich lokalizacji w Eksploratorze plików.

Aby zainstalować plik czcionki, kliknij prawym przyciskiem myszy plik czcionki w Eksploratorze plików i wybierz “Zainstaluj” (aby zainstalować go tylko dla konta użytkownika) lub “Zainstaluj dla wszystkich użytkowników” (aby zainstalować go w całym systemie) z wyświetlonego menu.

Wskazówka: Jeśli pobrałeś plik czcionki i nie widzisz opcji “Zainstaluj”, plik może znajdować się w archiwum, takim jak plik ZIP. Aby go zainstalować, musisz wyodrębnić zawartość archiwum.

Po kliknięciu przycisku “Zainstaluj” zobaczysz małe wyskakujące okno z postępem instalacji.

Zasadniczo, jeśli zainstalujesz czcionkę dla wszystkich użytkowników, system Windows kopiuje plik wybrany właśnie w C:WindowsFonts, który jest folderem czcionek systemowych.

Następnie nowa czcionka będzie dostępna do użycia.

Alternatywnie, aby zainstalować czcionkę w całym systemie, można również otworzyć C:WindowsFonts i przeciągnąć plik czcionki, który chcesz zainstalować bezpośrednio do tego folderu.

Usuwanie czcionek za pomocą Eksploratora plików

Można również łatwo usunąć lub usunąć czcionki w systemie Windows 10 za pomocą Eksploratora plików. Najpierw przejdź do folderu Czcionki systemu Windows. Aby szybko się tam dostać, otwórz okno Eksploratora plików, wklej ścieżkę C:WindowsFonts do paska adresu u góry okna i naciśnij klawisz Enter.

Po otwarciu znajdź czcionkę, którą chcesz usunąć w folderze. Wybierz plik czcionki, który chcesz usunąć, i kliknij przycisk “Usuń” na pasku narzędzi. (Alternatywnie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy plik czcionki i wybrać polecenie “Usuń” z menu).

Ostrzeżenie: Zanim usuniesz czcionkę, upewnij się, że chcesz ją usunąć. Po usunięciu plik czcionki nie trafia do Kosza — znika na zawsze.

System Windows wyskakuje okno potwierdzenia z pytaniem, czy jesteś pewien. Kliknij “Tak”.

Czcionka zostanie usunięta. Powtórz te kroki z dowolną inną czcionką, którą chcesz usunąć. Tylko uważaj, aby nie usunąć niczego ważnego.

Inny sposób zarządzania czcionkami

Jeśli nie masz wygodnie zajmować się czcionkami w Eksploratorze plików, możliwe jest również zarządzanie czcionkami systemu Windows 10 za pomocą ustawień. Wystarczy otworzyć ustawienia i odwiedzić personalizację > Czcionki. Można tam również wyświetlać czcionki, zarządzać nimi, instalować i usuwać. Baw się dobrze!

POWIĄZANE: Jak zainstalować czcionki i zarządzać nimi w aplikacji Ustawienia systemu Windows 10

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here