Co nowego w Chrome 89, dostępne teraz
Google Chrome 89 zapewnia integrację między telefonami z systemem Android a chrome os, lepszą obsługę gamepadów w przeglądarce, NFC dla aplikacji internetowych i natywne udostępnianie stron internetowych. Został wydany 2 marca 2021 roku.

Chrome OS Phone Hub dla urządzeń z systemem Android

Google pracuje nad “Centrum telefonów” dla Chrome OS od jakiegoś czasu. Funkcja jest podobna do aplikacji Microsoft “Twój telefon” w systemie Windows 10. Możesz połączyć urządzenie z Androidem i zsynchronizować powiadomienia, zobaczyć najnowsze karty i nie tylko.

Obecnie Centrum telefonów można włączyć ręcznie za pomocą flagi Chrome. Niektórzy widzieli go już w Chrome 88, ale powinien działać jeszcze lepiej w Chrome 89. Możesz to zobaczyć bez włączania niczego po zainstalowaniu Chrome OS 89.

Domyślnie włączono funkcję WebHID

“WebHID” to API, które ma na celu zmniejszenie standaryzowanych klawiatur i gamepadów lepiej współpracuje z przeglądarkami internetowymi. Zapewnia sposób implementacji logiki specyficzne dla urządzenia w języku JavaScript.

Przeglądarki polegają na tym samym protokole HID co system operacyjny. Jednak niezbyt często urządzenie HID, takie jak złożony gamepad, może wymagać niestandardowej logiki do poprawnego działania w przeglądarce. Ten interfejs API jest teraz domyślnie włączony i powinien poprawić rzeczy.

Aplikacje internetowe mogą korzystać z funkcji NFC

Chrome 89 na Androida domyślnie włącza “Web NFC”. Oznacza to, że aplikacje internetowe mogą teraz odczytywać i zapisywać tagi NFC (Near Field Communications). Zazwyczaj tylko aplikacje natywne były w stanie to zrobić. Oto przykładowa strona internetowa, która może skanować i zapisywać tagi NFC.

Powyższy film z Google pokazuje stronę internetową, która wchodzi w interakcję z tagami NFC za pomocą internetowego interfejsu API NFC Chrome.

Natywne udostępnianie w sieci Web na pulpicie

Menu udostępniania systemu Windows 10 ze strony internetowej

Często w witrynach sieci społecznościowych pojawiają się przyciski sieci społecznościowych, które umożliwiają łatwe udostępnianie strony, ale ograniczasz się do wymienionych witryn społecznościowych. Chrome 89 przybliża udostępnianie stron internetowych windows i chrome os zgodnie z tym, co widzisz na Androidzie.

Jeśli witryna obsługuje nowe udostępnianie w sieci Web, przycisk udostępniania otworzy natywne menu udostępniania. W ten sposób możesz udostępnić link dowolnym aplikacjom na urządzeniu, które go obsługują. Nie ograniczasz się tylko do przycisku Facebooka i Twittera. Oto przykładowa witryna sieci Web, która ją obsługuje.

Porzucenie wsparcia dla starych procesorów

Począwszy od Chrome 89, przeglądarka nie będzie już obsługiwać starszych procesorów x86, które nie spełniają nowych wymagań. Urządzenia będą musiały spełniać co najmniej SSE3 (uzupełniające rozszerzenia SIMD 3).

Nie powinno to być problemem dla zdecydowanej większości urządzeń z Chrome 89. Procesory obsługują SSE3 od blisko 15 lat. Jeśli masz jedno z tych urządzeń, utkniesz w Chrome 88.

Gadżety dla deweloperów

Chrome 89 jest szczególnie ciężki w przypadku ulepszeń pod maską i gadżetów dla programistów. Możesz przeczytać o wielu z tych zmian na swojej stronie dewelopera i blogu Chromium. W tym miejscu przyjrzymy się kilku zmianom:

  • Obsługa debugowania dla naruszeń zaufanych typów: deweloperzy mogą ustawiać punkty przerwania i przechwytywać wyjątki dotyczące naruszeń typu zaufanego za pośrednictwem panelu Źródła.
  • Zrzut ekranu węzła przechwytywania poza rzutnią: teraz można przechwytywać zrzuty ekranu dla pełnego węzła i zawartości poniżej folderu z panelu Elementy.
  • Nowa karta Tokeny zaufania dla żądań sieciowych: Nowy interfejs API o nazwie “Token zaufania” może pomóc w zwalczaniu oszustw i odróżnić boty od prawdziwych ludzi bez śledzenia pasywnego.
  • Panel Latarnia morska jest teraz uruchomiony Latarnia morska 7.
  • Dekodowanie obrazu AVIF: Chrome może teraz ładować zawartość AVIF natywnie za pomocą dekoderów AVI na Androida i Webview.
  • Interfejs API raportowania zasad otwarcia między źródłami: nowy interfejs API umożliwia witrynom śledzenie użycia w różnych domenach.
  • Wymuszone kolory właściwości: Nowe wymuszone kolory css zapytanie multimediów pozwala witrynom wykryć, czy urządzenie jest ustawione w trybie wyświetlania o wysokim kontraście.

Chrome automatycznie zainstaluje aktualizację na urządzeniu, gdy będzie dostępna. Aby natychmiast sprawdzić dostępność i zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje, kliknij menu > Pomoc > Informacje o Google Chrome.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here